معرفی دانشکده

 | تاریخ ارسال: 1398/8/18 | 

امروزه صنعت نساجی به واسطه تامین یکی از نیازهای عمده بشری، یکی از صنایع مهم جهان محسوب می‌گردد. محصولات و رهآوردهای این صنعت نه تنها بعنوان تن پوش، بلکه به عنوان فرش، موکت، منسوجات صنعتی، ابزار مقاوم نمودن کامپوزیت‌ها، فیلتراسیون، منسوجات و سازه‌های ساختمانی(ژئوتکستایل ها)، منسوجات پزشکی و ...کاربرد دارند.

در ایران صنعت نساجی یکی از قدیمی‌ترین صنایع کشور بوده و بعد از صنعت نفت دومین صنعت مملکت محسوب می‌گردد. این صنعت از لحاظ تعداد شاغلان و تعداد واحدهای تولیدی بزرگترین صنعت کشور محسوب می‌گردد و این امر به تنهائی اهمیت این رشته را مشخص می سازد.

مجموعه مهندسی نساجی شامل مطالعه فرآیندهای تبدیل پلیمرها به الیاف،‌ تبدیل الیاف طبیعی و مصنوعی به انواع نخ، تبدیل نخ به انواع پارچه ،منسوجات ، رنگرزی وتکمیل مناسب پارچه با توجه به کاربرد آن و نهایتاً تبدیل پارچه و منسوجات به پوشاک و سایر فرآورده‌های قابل مصرف برای مقاصد مختلف می باشد‌. از اینرو ملاحظه می‌گردد که این رشته مهندسی از کاربرد گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف برخوردار می‌باشد.هدف دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تربیت دانش‌آموختگانی در سه مقطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری است تا در عرصه صنعت و پژوهش در کشور کارآمد و سرآمد باشند.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی علاوه بر کسب دانش مهندسی با مهارت‌های لازم در تجزیه و تحلیل مسائل فنی، مهندسی و تولیدی نساجی آشنا شده و راه ارتباط علمی با سایر مهندسین در علوم مختلف را نیز فرا می‌گیرند. به واسطه توانائی‌های کسب شده در این مقطع تحصیلی، فارغ التحصیلان می‌توانند در صنعت نساجی و دیگر صنایع وابسته به آن سرپرستی خط تولید، مدیریت و نظارت امر تولید و اداره کارخانه را به آسانی به عهده گرفته و ضمن مدیریت و بهره‌برداری از بخش‌های مختلف یک کارخانه نساجی و یا صنایع وابسته به آن در خصوص برنامه‌ریزی واحد تحت نظارت خود، در موارد مورد نیاز اقدام نمایند.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد با فراگیری اصول تحقیقات علمی علاوه بر داشتن توانائی‌هائی که به آن اشاره شد قادر خواهند بود تا بخش‌های تحقیق و توسعه این صنعت را نیز به آسانی راهبری نمایند و در نهایت فارغ‌التحصیلان دوره دکتری با شناخت مرزهای دانش بشری و احاطه نسبی بر آثار علمی در یک زمینه خاص رشته نساجی، قادر خواهند بود تا گامهای مؤثری را در میادین علمی داخلی و خارجی بردارند. مباحث مختلف رشته مهندسی نساجی در این دانشکده در ۳ گروه  آموزشی مهندسی تکنولوژی نساجی ، مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف و مهندسی پوشاک ومدیریت آموزش داده می شوند.