برگزیده شدن دانشجویان رشته مهندسی نساجی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رویداد استارت آپی روش های مدیریت مصرف آب در صنایع نساجی

 | تاریخ ارسال: 1403/2/29 | 
نخستین رویداد "فناوری‌های نوین در مدیریت مصرف آب در صنعت نساجی(فن‌آب)" با هدف حمایت از ایده‌های برتر و با حمایت شرکت شهرک های صنعتی اصفهان در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد. ۲۹ طرح از سراسر کشور به دبیرخانه این رویداد ارسال شد که پس از ارزیابی ها اولیه ۹ طرح در بخش دانشجویی و ۲ طرح از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور به مرحله نهایی راه یافتند.
برگزیدگان رویداد فن‌آب پس از داوری نهایی مشخص شدند و مقام اول بخش دانشجویی به علی شاکر از دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان، رتبه دوم به فرزانه علی حسینی و عبدالله رحیمی از دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان و جایگاه سوم به زینب بخشی نفوتی و گلنسا برادران کوکانی از دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تعلق گرفت. همچنین شرکت تولیدی دانش‌بنیان توسعه فناوری ازن تجهیز نوین و شرکت مهندسی کاشفان نیلفام در این رویداد مورد تقدیر قرار گرفتند.
مدیر اجرایی رویداد فن‌آب در مراسم تجلیل از برگزیدگان گفت: هدف‌ اصلی از برگزاری این رویداد، رشد اقتصاد دانش‌بنیان در صنعت نساجی و حرکت در مسیر منافع ملی کشور است. سید مهدی حجازی با بیان اینکه نساجی یکی از ۱۱ صنعت پیشران کشور است، افزود: اقتصاد دانش‌بنیان صنعت نساجی دچار ضعف هایی است و سرمایه‌های انسانی در دانشگاه ها می توانند این ضعف ها را برطرف کنند.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان نیز گفت: این استان در صنعت نساجی به‌ویژه ابتدای زنجیره ارزش این صنعت سرآمد است اما باید با کمک دانشگاه برای ارتقا و رفع محدودیت‌های آن تلاش شود. رسول سواری با اشاره به اهمیت کمک‌های بخش دانش‌بنیان به صنعت، افزود: مشکلات صنعت با مشارکت اعضای هیات‌ علمی و دانشجویان حل می شود. وی تصریح کرد: امکانات زیرساختی شهرک‌های صنعتی در حد نیاز ایجاد شده اما همین توسعه در برخی موارد محدودیت‌هایی ایجاد کرده است به همین دلیل در بخش تامین زیرساخت‌ها به‌ویژه در بخش آب و برق با مشکلاتی مواجه هستیم. سواری، یکی از راهکارهای رفع این مشکل را بهینه‌سازی و مدیریت مصرف دانست و افزود: دانشجویان در بسیاری از موارد با ایده‌های خلاقانه خود، مسائل صنایع را حل کرده‌اند و در بخش مدیریت بهینه و همچنین فناوری پذیرای دانشگاه و افراد فعال در حوزه نوآوری و فناوری هستیم. وی خاطرنشان کرد: برگزیدگان رویداد فن‌آب مورد حمایت شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان مانند ارائه تسهیلات استقرار و کمک‌ هزینه ثبت برند تجاری، تجاری‌سازی و ایجاد بازار ایده‌ها قرار می گیرند.
اصفهان بعنوان استان پیشتاز در عرصه علم و فناوری با سهم بیش از ۹ درصدی از کل شرکت‌های دانش بنیان کشور، رتبه دوم را از این لحاظ در بین استان‌ها دارد و سهم اقتصاد دانش بنیان در این خطه حدود ۵/۲ درصد و بیشتر از میانگین کشوری است.
دانشگاه صنعتی اصفهان با حدود ۱۰ هزار دانشجو و ۵۰۰ عضو هیات علمی، یکی از مراکز آموزش عالی برتر کشور است؛ دانشکده مهندسی نساجی این دانشگاه تاکنون حدود چهار هزار دانش آموخته در مقاطع مختلف تحصیلی داشته است.