مهندسی تکنولوژی نساجی

 | تاریخ ارسال: 1398/9/6 | 
گروه تکنولوژی نساجی

رشد سریع و روزافزون علوم مختلف در جهان لزوم برنامه ریزی مناسب و تلاش مضاعف جهت هماهنگی با پیشرفت‌های گسترده ی علمی و صنعتی را ضروری می‌سازد و بدون شک خودباوری و استفاده ی مطلوب از خلاقیت های  انسانی و ثروت‌های ملی از مهمترین عواملی است که در این راستا می‌توانند مثمرثمر واقع شوند و در حقیقت با برنامه ریزی مناسب و استفاده ی مطلوب از ابزار و امکانات موجود میتوان در مسیر ترقی و پیشرفت گام نهاد.
مجموعه ی کارشناسی مهندسی نساجی یکی از مجموعه های آموزش عالی است که هدف آن آموزش و تربیت نیروی متخصص با داشتن قابلیت های علمی و فنی مورد نیاز در این رشته در زمینه ی تولید انواع نخ، پارچه، پوشاک و منسوجات صنعتی و مهندسی ماشین الات  تولیدی و نیز تولید الیاف و کاربرد انواع مواد شیمیایی بر روی الیاف و منسوجات است که شامل فرایندهای شیمیایی و فناوری مربوط به کالای  نساجی با توجه به مراحل تولید و نیز تکمیل این فرآورده ها به منظور آماده سازی آنها برای کاربردهای مختلفی از قبیل پوشاک، منسوجات خانگی، منسوجات صنعتی و ... میباشد.
برخی از فرایندهای مهم این رشته عبارت از تهیه و تولید انواع نخ های  پنبه ای،  پشمی ، فاستونی و  مصنوعی و  نیز پارچه های تاری ـ پودی، حلقوی، انواع کفپوشها،  و همچنین پوشاک  و تولید الیاف مصنوعی، تکمیل، رنگرزی و چاپ، طراحی و تحلیل خواص منسوجات صنعتی می باشند.
گرایش  مهندسی فناوری یا تکنولوژی نساجی  بیشتر به عملیات فیزیکی و مکانیکی علم نساجی می پردازد. یعنی در این بخش الیاف توسط ماشین­آلات مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته و  در طی مجموعه ای از فرآیندها ،  ابتدا  به نخ تبدیل گشته و  سپس  این نخها به انواع پارچه تبدیل می­شوند.
در گرایش مهندسی فناوری نساجی دانشجو با شیوه­های مختلف تبدیل الیاف به نخ (ریسندگی)، نخ به منسوجات (بافندگی )،  و نیز تهیه منسوجات بی­بافت به روشهای گوناگون ، و همچنین روشهای تهیه سایر منسوجات که مصارف فنی و صنعتی دارند، آشنا میشود. دانشجویان این گرایش  برای شناخت دستگاه های نساجی و روش ساخت آنها دروسی مرتبط با علم مکانیک مانند استاتیک- دینامیک و مقاومت مصالح  را نیز می­گذراند .پس از اتمام  تحصیل ،  فارغ التحصیلان  این رشته می توانند  با داشتن دانش و آگاهی بر مسائل و مشکلات  مختلف مهندسی در واحدهای تولیدی مختلف نساجی، نقش مؤثری را در تولید و رفع مشکلات آن بپردازند و به ارتقاء عملکرد واحدهای نساجی و تولید فناوری در این رشته کمک نمایند .
به طور کلی دروس تخصصی این رشته عبارتند از:
اصول و مکانیزم های ریسندگی : آشنایی جامع با اصول و مکانیزم های موجود در خطوط ریسندگی الیاف کوتاه و بلند
سامانه های نوین ریسندگی : آشنایی با اصول و فرآیندهای جدید تولید نخ
اصول و مکانیزم های بافندگی تاری- پودی : آشنایی  با انواع مکانیزم های ماشین الات  بافندگی تاری- پودی
مکانیزم های بافندگی حلقوی : شناخت و بررسی مکانیزم های مختلف ژاکارد و طراحی  ان ، مکانیزم ماشین الات  برای تولید پارچه های ویژه و بررسی عملکرد کنترل  الکترونیکی بر روی ماشین الات و بهک ارگیری کامپبوتر در آنها.
کنترل کیفیت آماری : آشنایی با ابزار های پایه ای برای بهبود کبفیت و نمودارهای کنترل سالن های مختلف نساجی
طراحی اجزای ماشین : آشنایی با اصول اولیه طراحی اجزاء ماشین با استفاده از رویکردی ساده، قاعده مند و در قالب مجموعه ای از مسائل کاربردی.
تکنیک بافت : آشنایی با مبانی طراحی بافت انواع پارچه های تاری- پودی، در کاربردهای گوناگون
تجزیه فنی، طراحی و محاسبات بافت پارچه با کامپیوتر : آشنایی با اهمیت و اصول تجزیه فنی پارچه، تعیین مشخصات پارچه و طراحی پارچه های تاری پودی به کمک کامپیوتر.
مکاترونیک و آزمایشگاه : آشنایی با مدارهای منطقی، قطعات و دستگاه های الکترونیکی و طرز کار آنها و آشنایی با روشهای جمع آوری داده ها.
فناوری کفپوش ها : آشنایی با روشهای تولید فرش ماشینی، موکت و دیگر کفپوش ها.
طراحی مکانیزم ها : آشنایی با اهرم بندیها، بادامک ها و انتقال قدرت توسط جعبه دنده ها.
روش تحقیق و گزارش نویسی : آشنایی با مبانی روش تحقیق و تدوین گزارش نویسی .
 
فارغ التحصیلان  این رشته – گرایش پس از گذراندن این دوره دارای قابلیتهای علمی و عملی زیر خواهند بود:
 داشتن قابلیت تجزیه و تحلیل مسائل و مشکالت مهندسی
تشخیص مشکل و ارائه ی راه حل عملی برای رفع آن
-داشتن آگاهی بر انواع مواد اولیه ی مورد استفاده در صنایع نساجی و پوشاک و کاربرد آنها
آگاهی بر انواع روشهای تولید کالای  نساجی
داشتن اطلاع  و توانایی استفاده از ابزارها و روشهای مختلف در امر کنترل کیفیت محصول تولیدی
آشنایی با نحوه ی بکارگیری شاخه های مختلف ریاضیات ، فیزیک ، شیمی در حل مسائل مهندسی
داشتن آگاهی از خواص شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی مواد نساجی و اثر آنها در نحوه ی عملکرد و کارایی مواد در عملیات مختلف خط تولید، ظاهر و رفتار آنها در هنگام کاربرد. آگاهی از اصول رفتار مواد و عوامل فرایند و تأثیر آنها بر کیفیت تولید
داشتن آگاهی از فناوریها و ماشین های مختلف مورد استفاده در مراحل مختلف خط تولید
داشتن قابلیت تجزیه و تحلیل یک نمونه (مهندسی معکوس) و تولید یک محصول جدید. تعیین مراحل مختلف تولید با در نظر داشتن عوامل مهم در هر یک از مراحل تولید آن
داشتن آگاهی از اصول اتوماسیون ماشین الات ، روند فناوری تولید موجود و پیشرفته، انتخاب سطح اتوماسیون مورد نیاز.